Słownik Bullet Journal dla początkujących

Dziś przygotowałam Wam mini słowniczek dla kogoś, kto chciałby się dowiedzieć, co to jest bullet journal. Jestem raczkująca w temacie, więc posiłkuje się informacjami z kilku stron, na które chętnie zaglądam. Na końcu zapraszam Was do Kasi, Agnieszki i Diany, które pogłębią Waszą wiedzę odnośnie bujo.

Bullet Journal dla początkujących

Mam nadzieję, że osoby, które rozpoczynają przygodę z bujo skorzystają choć trochę z tej wiedzy oraz zgłębią swą wiedzę w czeluściach internetu. Poniżej prezentuję kilka najważniejszych pojęć. To taki Bullet Journal dla poczatkujących w pigułce.

Abstrakcja – to zdecydowanie pojęcie, którego nie mogło tu zabraknąć, bo jest to słowo, które często słyszę od osób,  niemających pojęcia, czym jest bullet journal. Dla osób rozpoczynających też abstrakcja nie jest obca, ale wprowadza w świat, bez którego potem trudno się obejść.

Bullet journal – w kilku miejscach przeczytałam, że jest to system planowania i wiele w tym jest prawdy. Jednak podążając za słowami Kasi z Worqshop powiem, że bullet journal może być wszystkim, wszystkim czego tylko potrzebujemy: kalendarzem, notatnikiem, listą zakupów,  czy przeczytanych książek, pamiętnikiem, planowaniem wszelakich rzeczy… Wszystkim co chcemy zapisać, żeby zapamiętać.

Tutaj zapraszam na film twórcy Rydera Carolla, który opracował ten system https://www.youtube.com/watch?v=fm15cmYU0IM. Filmik w łatwy i przejrzysty sposób pokazuje jak ogarnąć wszelkie notatki, zadania zapisane w różnych miejscach.

Cele – to lista zadań do zrobienia. Mogą one być na dany miesiąc, tydzień, dzień, a nawet na przyszłe półrocze czy rok.

Daily log – rozpisany dzień wraz z zadaniami do wykonania i tym wszystkim co nam będzie potrzebne w danym dniu np. listą zakupów, a nawet prognozą pogody na dany dzień.

Dobre nawyki – czyli habbit tracker.

Future log – jest to długoterminowy kalendarz, gdzie zapisujemy wydarzenia, które odbędą się za kilka tygodni czy miesięcy. Tu możemy zapisać daty rocznic, urodzin, terminy wizyt u lekarza, ważne szkolenia, wolne dni, planowany urlop.

Habit tracker  – narzędzie do uczenia się dobrych nawyków lub chęci pozbycia się złych. Do tego potrzebna jest systematyczność, bo inaczej nie do końca ma to sens. Jeżeli chcemy codziennie czytać książkę, uczyć się czegoś lub oduczać się picia kawy w ilości 5 na dobę to jest narzędzie, które może Wam się przydać.
O habbit trackerze poczytacie u Kasi z Worqshop http://worqshop.pl/habit-tracker/

Klucz warto sobie ustalić na początku, aby identycznie zaznaczać zadania do wykonania, rzeczy zakończone, przeniesione… I wszystko co potrzebujemy. Warto ten klucz umieścić na samym początku.

Kolekcje – to listy, luźne zapiski np. lista odwiedzonych miejsc na wakacje, przeczytanych książek, lista zakupów, notatki ze szkolenia, marzenia do zrealizowania

Notes – na samym początku możemy prowadzić w każdym notesie swój bullet journal, nawet w zeszycie w kratkę, ale każda bujomaniaczka wie, że dobry notes to podstawa zadowolenia i przyjemność z prowadzenia bujo. Charakterystyczne dla bujo są też kartki w kropki i tu zapraszam Was do Diany, która poczyniła testy notesów: http://divianaart.blogspot.com/2016/12/idealny-notes-w-kropki-do-bullet-journal.html

Spis treści – to narzędzie przydatne, gdy numeruje się strony, aby szybko znaleźć co i gdzie

Weekly log – rozkład tygodniowy. Oprócz rozpisanego całego tygodnia wpisujemy cele i zadania. Możemy rozpisać to ogólnie na cały tydzień, albo wpisać w konkretne dni dane zadanie do wykonania.

Bullet Journal dla początkujących

To bardzo podstawowa wiedza, ale od czegoś trzeba zacząć.

Na końcu zapraszam Was do miejsc w sieci, gdzie w łatwy i przystępny sposób dowiecie się o bullet journal:

https://bujozaga.wordpress.com – blog Agnieszki

http://worqshop.pl – blog Kasi

http://divianaart.blogspot.com – blog Diany

A może Wy też prowadzicie bujo, może kimś się inspirujecie? Podsyłajcie linki 🙂 i dzielcie się. Ja na pewno skorzystam.

Posted in Bez kategorii
  • Jeyka

    Super! 🙂 na pewno przyda się osobom, które dopiero zaczynają i nie rozumieją niektórych słów, używanych przez osoby już z tematem zaznajmione. n_n

    • Dziękuję. Mam nadzieję, sama miałam z tym problem na początku 🙂

  • Pingback: Kolorowe planowanie – Melodia Pasji()