Jak przechowywać artykuły do Project Life?

Dzisiaj już ostatni artykuł w cyklu rzeczy poukładanych wg Craftomania – jak nie utonąć w przydasiach część poświęcona Project Life. Z doświadczenia wiem, że gdy ktoś zaczyna tworzyć swój album PL, gromadzi coraz więcej i więcej materiałów, dzięki którym album staje się ciekawszy. Jak przechowywać artykuły do Project Life, by mieć zawsze porządek?

Co to jest Project Life?

Project Life czyli scrapbooking kieszonkowy to nic innego jak gromadzenie wspomnień w plastikowych koszulkach (kieszonkach), które następnie są umieszczane w segregatorach o różnych rozmiarach. Najpopularniejsze są duże segregatory o rozmiarze 12 na 12 cali ale wiele osób korzysta również z mniejszych 9 na 12, 6 na 8 czy nawet 4 na 6 cali. Ile osób tyle pomysłów na powadzeni albumów.

Mój pomysł na Project Life?

Ja mam kilka albumów w różnych rozmiarach, tyle, że moje dokumentowanie  wspomnień nie odbywa się, jak to z reguły ma miejsce w cyklach tygodniowych tylko miesięcznych oraz dotyczy większych wydarzeń. W pierwszym albumie (12 na 12 cali) jedna karta to u mnie jeden miesiąc, dodatkowo jeśli w danym miesiącu jest np. jakiś wyjazd albo ciekawe wydarzenie to zajmują kolejną kartę.  W kieszonkach pojawia się sporo zdjęć, a raczej mało opisów, żeby nie powiedzieć, że w ogóle. Kolejny album (6 na 8 cali) zawiera zdjęcia wykonane w plenerze lub w domu oddające klimat poszczególnych miesięcy mało tam nas. Trzeci album (4 na 6 cali) zawiera w zasadzie same karty z ciekawymi zdjęciami, które nie znalazły miejsca w dwóch powyższych albumach. Posiadam również kilka smashy – jeden typowo podróżny, jeden bożonarodzeniowy, jeden w którym wklejam różnego rodzaju bilety, zaproszenia oraz jeden z naszymi rodzinnymi zdjęciami.

Oczywiście albumy, koszulki i zdjęcia to nie wszystko co pojawiło się u mnie kiedy zajęłam się PL, a tym samym trzeba było to jakość przechowywać, i tak

  • Karty do PL małe i duże trzymam w pudełkach dostosowanych mniej więcej rozmiarem do kart; karty mam poukładane kolekcjami i mniej więcej kolorami;

  • W kolejnym pudełku trzymam wszelkie dodatki typu karteczki, znaczki i inne dodatki, które przeznaczone są do smashy;
  • Cekiny, ćwieki, badziki, kabaszony oraz spinacze, cała masa spinaczy jest przechowywana w słoiczkach,
  • Kolejne pudełko zajmują najróżniejsze naklejki, szczególnie te z napisami są tutaj przydatne;

  • Mam również jedną koszulkę z papierami, które nadają się do PL czyli zawiera np. karty lub drobne elementy do wycięcia albo mogą stanowić fantastyczne tło jak murki, deseczki czy groszki;
  • Taśmy washi trzymam w koszyczku.

Albumy nareszcie, po remoncie, znalazły swoje miejsce i stoją pięknie wyeksponowane na półeczce.

Mam też jedno pudełko, drewniane takie jak na płyty CD, w którym na bieżąco lądują wszelkie bilety wstępu, ulotki z odwiedzanych miejsc, serwetki z logo kawiarni czy restauracji, a nawet opakowanie od pysznej herbaty po to aby wykorzystać je pod czas tworzenia poszczególnych kart.

Zbieram również metki, które przechowuję w oddzielnym pudełku. Są bardzo przydatne przy tworzeniu poszczególnych kart – zawsze udaje mi się wygrzebać jakiś ciekawy kształt, kolor czy sznureczek.

Z kolei niewykorzystane zdjęcia przechowuję w małych teczkach na dokumenty (takich 9 na 13 cm) z informacją o roku ich wykonania, zawsze przydadzą się do jakiego LO lub innej pracy.

jak przechowywać artykuły do Project Life

 

Posted in Bez kategorii