Foamiran i pianka – rodzaje i różnice

Nie wszystkie pianki to foamiran, już to kiedyś tłumaczyłam. Dziś jednak rozszerzę ten temat ponieważ kolejna pianka weszła właśnie na rynek. Przybliżę Wam wszystkie rodzaje pianki.

Rodzaje pianki

 1. Pianka irańska

  zwana poprawnie foamiranem od nazywy producenta. Pianka pochodzenia irańskiego do użytku na ciepło (czyli ze źródłem ciepła, zapalniczka, świeczka, żelazko itp.) lub na zimno czyli z użyciem tylko ciepłych palców i ciepła tarcia podczas „miętoszenia”. Sposób „na zimno” polecam tylko z pianką 0.6 mm i cieńszą. Można ją kolorować wszelkimi mediami typu pastele suche lub olejne, tusze, cienie do powiek, kredki akwarelowe, farby akwarelowe (po malowaniu trzeba zebrać papierowym ręcznikiem nadmiar wody z powierzchni pianki), farby akrylowe itp.. generalnie wszystko co zostawia jakiś kolorowy ślad. Po mocnym nagrzaniu pianka się kurczy.

 2. Pianka zefir

  (zwana niepoprawnie zimnym foamiranem) – pianka pochodzenia chińskiego. Pianka z którą najlepiej pracować po tym jak się ją przeprasuje pomiędzy dwiema kartkami czystego papieru. Uwaga sposób na dodatkowe kolorowanie pianki, tuszem pomazać kartki papieru i przeprasować. Wzór z tuszu odbije się nam na piance. Po uprasowaniu odczekać chwilę żeby wystygło wyciągnąć i bawić się jak tylko w duszy nam gra :). Można także bez uprzedniego prasowania, ale tego sposobu nie polecam, jest nietrwały po kilku dniach kwiatki mogą się nam wyprostować. Ta pianka ma połysk, jest mięsista i trochę grubsza od irańskiej, grubość ok. 1 mm. Jest miękka i plastyczna, podatna na rozciąganie i to jest najlepszy sposób na pracę z nią. Przy dotnięciu z mocnym źródłem ciepła pianka się topi. Malujemy ją podobnie jak piankę irańską wszystkim czym się uda.

 3.  Pianka jedwabna

  jest to pianka pochodzenia chińskiego, z domieszką jedwabiu co sprawia że jest dużo miększa i delikatniejsza od pianki irańskiej czy zefirki. Grubość ok. 0.8 mm jednak po wygnieceniu, modelowaniu zmniejsza się nawet do 0.2 mm. Można z nią pracować bez użycia ciepła i osobiście ten sposób lubię najbardziej. Można także delikatnie przyłożyć do żelazka, położyć na formie do modelowania i otrzymamy idealnie odciśnięty wzór. Można także jak w przypadku pianki zefir, przeprasować ja pomiędzy dwiema kartkami papieru. Wystudzić i modelować. Pianka po tym zabiegu staje się jakby gęściejsza, bardziej zwarta, nadaje jej to też połysk. Pianka jedwabna w dotyku jest bardzo delikatna, miękka i taka jak puch. W pracy jest rewelacyjna, kwiaty wychodzą bardzo delikatne, eleganckie i pojedyncze płatki po wymodelowaniu mogą przypominać te realne. Można ją malować w sumie wszystkim co nie wymaga użycia siły. Przy silnym malowaniu może nam się pozagniatać.

Jaki rodzaj pianki i do czego.

Pianka irańska jest dobra dla początkującego użytkownika, relatywnie tania, łatwo dostępna, prawie każdy sklep scrapbookingowy itp, ma ją w ofercie. Dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej, łatwo się farbuje tym bardziej może posłużyć bardzo uniwersalnie. Wystarczy zaopatrzyć się w piankę koloru białego lub ecru, zielony do tego kredki pastelowe i mamy kompletny zestaw by zacząć zabawę. Polecam do wszelkich kwiatów od realistycznych do dekoracyjnych.

Pianka zefir uważam że jest już dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Trzeba mieć już wyczucie w palcach by podczas modelowania nie wytrzeć jej za bardzo. Dobrze jest już też mieć wprawę w zabawie z pianką by wiedzieć jakie techniki zastosować. Myślę że bardziej sprawdza się w dużych kwiatach realistycznych lub jako liście.

Pianka jedwabna podobnie na początek zabawy jej nie polecam i tu nie chodzi o jakąś trudność w obróbce. Jest w miarę prosta do modelowania, aczkolwiek tutaj nie sprawdza się zasada jak przy piance irańskiej „im mocniej miętolisz tym łdniej wygląda” tu trzeba mieć wyczucie i umiar by jej nie zgnieść za mocno, do formy kiedy już jest mega cieniutka. Nadaje się bardziej do kwiatów dekoracyjnych lub mniejszych realistycznych.

A wy z jaką pianką mieliście już do czynienia? Podzielacie moje zdanie na temat pianek? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

 

Posted in Bez kategorii
 • Ксения Ким

  Gdzie w Polsce ten jedwabny foamiran kupic? Prosze o odpowiedzi:)