Kalendarz craftoholika – najważniejsze sezony w roku

kalendarz craftoholika

O tym, że pewne rzeczy powtarzają się w cyklu rocznym, nie trzeba nikogo przekonywać. Tak naprawdę naszą aktywność w ciągu dwunastu miesięcy wyznaczają różnego rodzaju okazje: święta, karnawał, dzień matki, wakacje… W życiu craftomaniaka jest dokładnie tak samo. No, może prawie, bo w naszych pracowniach sezon ślubny, komunijny czy świąteczny zaczyna się trochę wcześniej…

Nieważne, czy zawodowo zajmujesz się jakąś kreatywną dziedziną, czy też tworzysz prace jedynie na własne potrzeby. Z pewnością już zdążyłaś (-łeś) zauważyć, że rok kreatywnej pracy można podzielić na pewne szczególne okresy. Są one wyznaczane okazjami, z którymi związane są tworzone przez nas prace i… nowościami produktowymi, które trafiają na rynek! Jak więc wygląda taki craftowy rok? Jak zaplanować sobie tworzenie prac na różne okazje, by ze wszystkim zdążyć i by nie okazało się, ze , tak jak w popularnym przysłowiu, szewc bez butów chodzi, a my nie mamy gotowych kartek świątecznych dla najbliższej rodziny?

Kalendarz craftoholika – rok podzielony na sezony

Oczywiście chyba najważniejszym sezonem, z jakim mamy do czynienia jest okres bożonarodzeniowy. Choć to końcówka roku kalendarzowego, warto wspomnieć o nim na samym początku. W gruncie rzeczy to właśnie ten moment jest najważniejszy w całym kalendarzu craftholika. Przed Bożym Narodzeniem zazwyczaj mamy najwięcej pracy: kartki świąteczne, często wykonywane nie tylko dla siebie, ale także na prośby najbliższych lub na sprzedaż na wszelkich bożonarodzeniowych jarmarkach, świąteczne ozdoby handmade, na które na przełomie listopada i grudnia jest szczególny popyt, czy ręcznie robione prezenty, które coraz więcej osób chce podarować swoim bliskim pod choinką. To wszystko musimy przygotować. A na to potrzeba czasu!

Wiedzą o tym osoby, które craftowaniem zajmują się już jakiś czas. Wiedzą też producenci materiałów kreatywnych. Nie bez powodu już na początku jesieni swoją premierę mają najnowsze kolekcje świątecznych papierów, serwetek, materiałów czy dodatków. Wiadomo, że wtedy pojawiają się propozycje kursów i warsztatów z tworzenia świątecznych ozdób. Bo właśnie wtedy – we wrześniu, zaczynamy myśleć o ich tworzeniu!

Kolejnym sezonem, który warto sobie wpisać w swój kalendarz craftoholika jest sezon wiosenno-wielkanocny. Właściwie przygotowania do niego możemy zacząć już od pierwszego stycznia. Co prawda nowe, wiosenne kolekcje najczęściej w sklepach pojawią się dopiero w lutym, ale jeśli myślimy o przygotowaniu na Wielkanoc czegoś więcej niż kilka kartek, warto zacząć już teraz! Pudełka, herbaciarki, ozdobnie malowane szklane czy styropianowe jaja i delikatne wiosenne wianki nie powstaną przecież w ciągu pięciu minut, prawda?

Po Wielkanocy mamy sezon komunijno- ślubny. To kolejny ważny moment roku, bo znów wzrasta popyt na usługi craftomaniaków: zaproszenia, kartki, wszelkiego rodzaju pamiątki i dekoracje stołów handmade są coraz bardziej popularne. Dlatego do tego sezonu warto się przygotować wcześniej. Tym bardziej, że ślubne kolekcje często wypuszczane są na rynek razem z tymi wiosennymi…

Mniejsze okazje w kalendarzu craftoholika

Obok tych najważniejszych sezonów pojawiają się także inne – trwające krócej lub niewymagające tyle uwagi. Trzeba jednak pamiętać, że i one tworzą specyficzny kalendarz craftoholika. Te okazje to święta takie jak Dzień Babci i Dziadka, Walentynki, Dzień Matki, Dziecka, Ojca, wakacje czy Dzień Nauczyciela i coraz bardziej popularne ostatnio w naszym kraju Halloween. Do tych okazji przygotowujemy się jednak niejako „przy okazji”.

Podobnie ma się rzecz z pracami, które powstają przez cały rok: kartki, prezenty i gadżety urodzinowo-imieninowe, albumy pamiątkowe dla nowonarodzonych dzieci, dzienniki ciążowe, albumy Project Life czy artjournale. Do ich tworzenia nie przygotowujemy się jakoś specjalnie. No może z wyjątkiem albumu PL, który wymaga kupienia koszulek, segregatora i ewentualnie specjalnych kart na początku roku…

Dodalibyście coś do tego craftowego rozkładu jazdy? A może macie jakieś okresy, w których szczególnie dużo tworzycie? Koniecznie powiedzcie nam o tym w komentarzach!

Posted in Bez kategorii