Róża krok po kroku

Róża to mało świąteczny ale naprawdę wdzięczny kwiat. Można go wykorzystać niemal wszędzie. Ponadczasowy symbol miłości i piękna. Dziś dowiecie się jak stworzyć foamiranową różę krok po kroku. img_20161117_143927

A teraz do dzieła, róża sama się nie zrobi!

dsc08787

Niezbędnik:

  • wycięte płatki róży (potrzebujemy 1 mniejszy czteropłatkowy, 1 większy czteropłatkowy i 2 x pięciopłatkowy szablon, szablony można pobrać z tej strony)
  • pastele i chusteczki mokre (takie dla niemowląt)
  • nożyczki
  • pistolet z klejem na ciepło
  • drucik techniczny
  • taśma florystyczna
  • drut wyrobowy
  • żelazko

Następnym krokiem jest pokolorowanie pianki wedle własnego uznania – tak jak chcemy, by wyglądała nasza róża. Możemy pomazać chusteczkę, możemy pomazać bezpośrednio płatki, a także nie malować, tylko podczas modelowania zbrudzić pastelami palce i w ten sposób delikatnie pocieniować. Metod jest dużo, sama też ciągle wymyślam nowe metody farbowania pianki, więc zachęcam Was do eksperymentowania.

Gdy mamy pomalowaną lub wycieniowaną piankę – zaczynamy modelowanie. Jest to trudniejsza czynność, mogą od tego zaboleć palce. Jednak pamiętajcie że ćwiczenie czyni mistrza.

Krok 1

dsc08791

Przykładamy po kolei płatki pojedynczo do żelazka, jeden płatek tylko nagrzewamy, resztę trzymamy z daleka w dłoni. Pamiętajcie że płatek wygnie się do źródła ciepła, nie odwrotnie. Podgrzewamy jakieś 2-3 sek. Żelazko mam ustawione na grzanie mniej więcej 1 -1.5.  Ale nie jest to wyznacznikiem, każde żelazko jest inne itd. Ja mam dość stare żelazko więc ono słabiej grzeje od tych nowoczesnych.

Krok 2

dsc08792

Ściągamy z żelazka, zwijamy płatek w harmonijkę i teraz zaczyna się zabawa.

Krok 3

dsc08793dsc08794

Skręcamy końce płatka w palcach dość mocno szarpiąc. Uważajcie, żeby sobie mocno przytrzymać kciukiem u nasady płatka bo szarpiąc i skręcając możemy go sobie porwać. Im dłużej będziemy skręcać i rolować w palcach piankę tym lepiej wyjdzie efekt pomarszczonego brzegu płatka.

Krok 4

dsc08795

dsc08796

Teraz najważniejsze, tworzymy zagłębienie. Piankę delikatnie prostujemy, następnie kciukami rozmasowujemy piankę od środka na zewnątrz towrząc charakterystyczne zagłębienie płatka róży, ja to nazywam „dupką”. Na koniec brzegi płatków wywijamy na zewnątrz. Jest to bardzo istotne by to zrobić mocno, przy modelowaniu będzie wyglądać to dużo naturalniej.

U mnie po malowaniu i modelowaniu pianka wygląda tak:

dsc08813

Płatki mamy już wymodelowane, pora je poskładać.

dsc08815

dsc08818Klejenie zaczynamy od pączka którym jest kawałek folii aluminiowej zwinięty w stożek. Przebijamy go od spodu drutem, który będzie naszą późniejszą łodygą i przytwierdzamy klejem na ciepło. Najmniejszy płatek przebijamy na środku drutem i nakładamy na nasz pączek. Pierwszy płatek przyklejamy cały po obu stronach.

dsc08829

dsc08834

Kolejny do przyklejenia leży na przeciw „pierwszego”. 3 i 4 płatek kleimy już tylko do połowy wysokości z obu stron.

dsc08842
Następny zestaw płatków czteropłatkowy przyklejamy już po kolei każdy płatek, uważając by środek wypadał pomiędzy łączeniem poprzedniego zestawu.

dsc08846

Nasza róża ma gotowy środek. Czas na to by się rozwinęła.

Wybieramy jeden z 5.płatkowego szablonu przebijamy i podklejamy. Jest to ważne gdyż gwarantuje nam, że płatek się nie przesunie itd, i mamy wolą rękę do ewentualnych poprawek :). Tutaj także zwracamy uwagę na to, by środek płatka był na łączeniach poprzednich. Płatki przyklejamy po kolei, nakładając klej po środku płatka mniej więcej w 1/3 jego odległości od spodu.

dsc08847

dsc08851

Następnie chwytamy płatek róży po środku i szczypiemy, odginając go na zewnątrz. Dzięki temu zabiegowi nasza róża się rozwija, mniej lub bardziej to już zależy od nas i efektu, jaki chcemy osiągnąć. Ostatni szablon przyklejamy od dołu, ewentualnie tylko delikatnie podklejając po bokach u podstawy kwiatu.

dsc08858

Ja otrzymałam taką oto różę:

dsc08862

Żeby kwiatek nie był łysy, zrobimy mu listki boczne. Do tego potrzebujemy wycięty element „gwiazdy” z zielonej liściastej pianki. Kolorujemy lekko po brzegach może być kolorem zielonym, brązowym jeżeli ma to wyglądać naturalnie.

dsc08866

Przykładamy cały do żelazka na parę sekund. Możemy sobie pomóc tutaj dłutkiem i pomasować po powierzchni pianki, żeby się nam ładnie równo ciepło rozeszło.

dsc08869

Następnie chwytamy końce i rozciągamy je skręcając.

dsc08873

Mamy listki brzegowe róży. Teraz nakładamy je od dołu na gotowy kwiat i przyklejamy.

Moja gotowa róża wygląda tak:

dsc08880

Jak podoba Wam się gotowa róża ?

dsc08464

No i jeszcze praktyczne zastosowanie:

dsc07970

Mam nadzieję że powyższy kurs okaże się przydatny i chętnie będziecie z niego korzystać! Koniecznie dajcie znać w komentarzu!

 

 

Posted in Bez kategorii
  • Fantastyczny kurs! Na pewno się przyda, zaraz go przypinam na pinteresta 🙂