Gwiazda betlejemska (poinsecja) krok po kroku

Poinsecja czyli gwiazda betlejemska, obok choinki i jemioły, stała się kolejnym symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Wykorzystywana nie tylko do dekoracji mieszkań, domów ale także jako ozdoba na kartkach świątecznych, albumach itp. A że zbliża się okres Bożego Narodzenia i związanych z tym przygotowań kartek świątecznych, ozdób i prezentów, dlaczego by nie wykonać takiej swojej własnej :).

Jako że o piance było ostatnio to dziś chciałam wam pokazać jak zrobić prostą poinsecję, która potem można wykorzystać w swoich zimowych pracach. Pokażę sposób jak uzyskać dość realistyczną wersję. Jednakże nie uważam że jest to jedyna słuszna droga. Należy szukać swojej własnej, to tylko środek do celu – twoja Poinsecja  może się różnić od mojej a nadal zachować swój piękny świąteczny charakter. Dlatego chętnie zobaczę wasze prace, więc linkujcie i wstawiajcie w komentarzach swoje dzieła.

Moja Poinsecja –  ukończona wersja 🙂 poinsecja2

A teraz od początku 🙂

Lista rzeczy:

dsc08900

 • pianka foamiran (gotowe elementy wycięte z szablonu)
 • pastele (najlepiej suche, sprawdzą się też olejne, jednak bardziej polecam suche)
 • tusze (u mnie tusze kreślarskie firmy Koh-i-noor)
 • żelazko
 • kawałek gąbki i spinacz (taki twór wygodny do tuszowania) albo gąbka do tuszowania
 • środki (wykorzystałam kulki zrobione z zimnej porcelany, mogą być różne koraliki nawleczone na drucik)
 • żelazko
 • forma do modelowania pianki (hortensja)

KROK 1

Wycinanie kształtów

dsc08890 poinsecja

Wycinamy z pianki kwiatki według szablonu czyli po jednym z każdego na kwiatki i jeden największy na liście. Oczywiście jeżeli chcecie poinsecję bardziej liściastą wytnijcie więcej liści. Szablon najlepiej wydrukować na papierze wizytówkowym lub na jakimś innym grubszym. Potem go wyciąć nożyczkami i wykałaczką obrysować, następnie wyciąć nożyczkami. Jest też druga metoda wycinanie za pomocą ołówka z igłą. Dużo szybsza i bardziej ekonomiczna

KROK 2

Tworzenie żyłek

dsc08902Mamy już wycięte kształty kwiatów. Teraz pora na ich realistyczność czyli tworzenie „żyłek”. Rozgrzewamy żelazko, przykładamy każdy płatek kształtu osobno, chwilkę rozgrzewamy nakładamy na początek formy tak, żeby główna linia szła środkiem naszego płatka i dociskamy palcem piankę do formy. Jeżeli nie posiadamy formy możemy narysować wykałaczką żyłki na płatkach.

KROK 3

Malowanie/tuszowanie

dsc08905

Najpierw baza czyli moczymy gąbkę delikatnie tuszem czerwonym i tuszujemy po całej powierzchni kwiatka. Tak przygotowaną bazę kolorujemy tylko po żyłkach brązową pastelą, następnie rozcieramy wszystko gąbęczką (tą samą co była umazana w tuszu czerwonym), potem wykańczamy każdy płatek pastelą czerwoną po krawędziach kształtu. Teraz liść, liść traktujemy najpierw gąbeczką z czerwonym tuszem delikatnie, następnie zieloną pastelą rozcieramy i nakładamy lekko jeszcze zielony tusz.

Można także i bez tuszowania. Wtedy zaczynamy od przetarcia kształtu mokrą chusteczką, na kwiatach tworzymy bazę czerwoną pastelą, następnie rozcieramy wszystko palcem owiniętym w mokrą chusteczkę, potem nakładamy na żyłki brązową pastelę i wykańczamy ciemnoczerwoną po brzegach.  Z liściem działamy podobnie baza lekko czerwony (wtedy uzyskamy głębszy odcień zieleni) następnie zielona pastela, wykańczamy brzegi ciemnym zielonym.

Moje po wytuszowaniu wyglądały tak 🙂

dsc08907

KROK 4

Modelowanie

Do modelowania pianki 0.6 mm po pierwszym podgrzaniu nie musimy już jej kolejny raz podgrzewać. Wystarczy ciepło naszych rąk i tarcie. Chwytamy płatek pomiędzy palec wskazujący i kciuk.

dsc08911

Następnie drugą ręką przytrzymujemy na środku, tak by podczas skręcania płatka nie wyrwać go od reszty.

dsc08910

Następnie skręcamy koniec płatka krótkim ruchem.  To samo powtarzamy z każdym płatkiem z osobna.  Mniej więcej ma wyglądać to tak.

dsc08915

KROK 5

Składanie

Składanie zaczynamy od najmniejszego kwiatka. Przebijamy go na środku, pręcikami które zrobiliśmy wcześniej. Potem przebijamy średni kwiatek i sklejamy całość klejem na ciepło lub klejem florystycznym, na koniec idzie duży kwiatek. Staramy się wszystkie płatki kwiatków nakładać naprzemian tak by dolne płatki układały się pomiędzy płatkami górnych kwiatków. Liście doklejamy na końcu. poinsecja2

Tym sposobem mamy gwiazdę betlejemską i w zależności jak dużą ją zrobimy tak ją możemy wykorzystać. Pokażę wam jak ja wykorzystałam moje kwiaty.

img_3573

img_3574

Podobna metoda sprawdzi się na poinsecjach wycinanych wykrojnikami :). Mam nadzieję że Wam się spodobał kurs i zapraszam Was na kolejny już niedługo.

 

Posted in Bez kategorii
 • Fajny kurs! Sama nie skorzystam, bo nie przepadam za robieniem kwiatków, ale uważam, że dobrze opisałaś co i jak. Mam tylko pytanie: ile czasu zajmuje Ci zrobienie kilku kwiatków? Wiadomo, że nie siada się do pracy, żeby zrobić jednego. Ile robisz za jednym „posiedzeniem” ?
  Pozdrawiam 🙂

 • Creatikon Papierowy

  Dziękuję ;). Ilość kwiatków zależy od ilości czasu jakim dysponuję 🙂 teraz muszę sobie zrobić znów zapasy bo pudełko świeci pustkami 🙂

 • Renia

  Dziękuję za kursik 🙂 Jak zrobię ,to pokażę .