Pianka foamiran – co to jest?

Jeśli kochacie szycie, robótki ręczne, rzemiosło wszelakie oraz różnego rodzaju drobiazgi ręcznie robione, to powinniście zwrócić uwagę na nowe materiały, techniki i technologie, które pojawiają się w tej dziedzinie. Jednym z tych nowych produktów jest materiał o nazwie pianka EVA znana wszystkim pod nazwą foamiran. 

dsc08464

Foamiran – jedna pianka, wiele możliwości

Pianka Eva zwana także foamiranem (nazwa pochodzi od irańskiego producenta pianki) to stosunkowo nowy materiał, ale podbiła już rynek rękodzieła nie tylko w Polsce, lecz także za granicą. Bardzo popularna jest w Rosji i na Ukrainie, gdzie znaleźć można mnóstwo osób tworzących kwiaty i kompozycje z Foamiran. Osoby te dzielą się swoją wiedzą na youtube i innych stronach internetowych.
Pianka foamiran, to tworzywo miękkie i miłe w dotyku, lekko porowate, trochę przypominające zamsz. Jest  materiałem bardzo lekkim, a co najważniejsze wodoodpornym, co czyni go praktycznym w użyciu. Materiał jest dobry do wykorzystania zarówno w pracach dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Wyróżniamy kilka rodzajów pianki:

  • chińska,
  • koreańska,
  • turecka
  • irańska.

Różnią się one między sobą właściwościami i wielkością arkusza. W Polsce najbardziej popularna i dostępna jest pianka produkcji irańskiej, zwanej foamiranem.

Piankę można stosować niemalże w każdej technice rękodzielniczej. Kwiaty o różnych kształtach i wielkościach można stosować jako ozdobę do biżuterii, kapeluszy, kartek okolicznościowych, a nawet do wystroju wnętrz pomieszczeń mieszkalnych czy biurowych. Piankę z łatwością można barwić i cieniować pastelami, tuszami i farbami, nadając ozdobom bardziej realistyczny wygląd. Można ją też lekko podgrzać, ale wystarczy ciepło dłoni by uformować, to co chcemy, bo pianka dokładnie ,,zapamiętuje” nadane jej kształty, a wyroby nie boją się zgniatania w czasie użytkowania.

Mistrzowskie zajęcia (tzw. master class) dotyczące pracy z foamiranem, są dostępne w ogromnej ilości na youtubie czy pintereście. Szczególnie popularne są te, które koncentrują się na biżuterii. Dużym zainteresowaniem wśród Pań cieszą się broszki i spinki z kwiatów piankowych. Stanowią ostatnio prawdziwy trend!. Spinki, grzebienie czy opaski są świetnym dodatkiem, który uzupełnia wizerunek każdej dziewczyny, podkreśla elegancję, kobiecość i nadaje takiej romantycznej delikatności.

roze-ewa

Tutaj możecie podejrzeć jak to wygląda:

Foamiran jest także unikatowym znaleziskiem dla wszystkich fanów scrapbookingu. Bardzo ciekawie w pracach wyglądają nie tylko kwiaty, ale także proste elementy wycięte z pianki. Bardzo łatwo wycina się w niej wykrojnikami, dziurkaczami itp. Ze względu na jej strukturę i właściwości jest ciekawym elementem, jednocześnie nie obciążającym kompozycji. Jest łatwy w użyciu do stemplowania małych części za pomocą tuszowania, mediowania itd. Nie wygląda płasko i daje od razu efekt 3D.

dsc07965

Realistyczne kwiaty z pianki foamiranowej potrafią zaskoczyć jego wyglądem, są one bardzo trudne do odróżnienia od naturalnych kwiatów. Róże z pianki są jednym z najbardziej popularnych kwiatów, jakie powstają z tego materiału. Kwiat ten jest kochany przez wiele kobiet i jest jednym z najbardziej szlachetnych i najpiękniejszych kwiatów na całym świecie. Przyjemnie mieć w wazonie zawsze piękne i świeże róże, tym bardziej, że w bukiecie można ukryć zapachową saszetkę lub skropić je delikatnie olejkiem zapachowym. W ten sposób otrzymujemy niebanalny odświeżacz  powietrza w naszym mieszkaniu czy biurze.

img_3824

Warto dodać, że z pianki można tworzyć nie tylko kwiaty, ale też postacie i inne ozdoby, co oczywiście w dużej mierze zależy od zdolności manualnych i kreatywności.

lalka-ruslana

Podstawy pracy z pianką foamiran

Do rozpoczęcia przygody z pianką potrzebne nam będą:

  • pianka
  • nożyczki
  • pistolet i klej na ciepło
  • pastele (suche lub olejne)

Przydatnym narzędziem, choć nie koniecznym, jest także żelazko. Dzięki temu szybciej podgrzejemy piankę i łatwiej będzie się z nią pracować. Jednakże do modelowania wystarczy także ciepło naszych rąk. Kiedy chcemy formować małe, drobne elementy lepiej jest zrezygnować z żelazka – tutaj wystarczy ciepło, które wydzieli się podczas pocierania pianki między palcami.

Żelazko rozgrzewamy, temperaturę ustawiając na silk. Trzeba to wyczuć ponieważ zdarza się cieńsza pianka która wymaga niższej temperatury, ale zdarza się też grubsza, która potrzebuje wyższej temperatury. Pianka generalnie jest grubości 0.8 mm ale ma wahania nawet do 0.4 mm. Trzeba koniecznie zwrócić uwagę na to, czy mamy piankę grubszą czy cieńszą od standardowej, zanim rozpoczniemy pracę. Pozwoli nam to uniknąć późniejszego rozczarowania.

Na rozgrzane żelazko przykładamy element, który chcemy formować, podgrzewamy 1-2 sekundy i formujemy według uznania. Można gnieść, rolować, miętosić.

Zanim będziemy formować dany element trzeba (można) go pokolorować, pocieniować, tuszować itp.

Teraz zostało tylko jedno, sklepić wszystkie elementy klejem na gorąco (dla tych co się boją o swoje palce, sprawdzi się klej florystyczny, daje miękką spoinę. Trzeba jednak pamiętać że zastyga po około 30 sek., jest to zaleta jeżeli coś się nam źle przyklei mamy czas by to jeszcze zmienić, ale też i wada bo nie można się śpieszyć 🙂 itd.). I teraz możemy już się cieszyć kwiatkami 🙂 a ogranicza nas generalnie tylko nasza wyobraźnia i inwencja twórcza :).

Tak więc (wiem moja polonistka zawsze mnie uczyła że nie zaczyna się zdania od „A więc”) nie pozostaje nam nic innego jak siadać do pianki i tworzyć :). Następnym razem pokażę wam jak zrobić poinsecje na kilka sposobów 🙂 w końcu zbliżają się święta, a taka ozdoba na kartkach jest bardzo przydatna :).

Posted in Bez kategorii
  • Doskonały, merytoryczny wpis 🙂 dużo się dowiedziałam 🙂